ERZİNCAN ÇAYIRLI İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Mesajı

Değerli Meslektaşlarım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun
Öğretmenler Günü Mesajı

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en anlamlı ve en ölümsüz mesleğidir. Ürünü insan olan bir meslektir. Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde insan ruhunu aydınlatmak, kafa ve kalp bütünlüğünü sağlamak, erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibi olduğuna göre insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir.


        Böylesine önemli bir misyonu üslenen topluluk olarak, biz öğretmenler; toplumdaki huzursuzluklar, problemler ve olaylara karşı kendimizi korumak için bahçe duvarlarımızı yükseltmek yerine, bulunduğumuz çevreyi yaşanabilir bir konuma getirmenin mücadelesi içerisinde bulunmalıyız. Bu anlayışla ülkemiz insanının her bir ferdinin değerli olduğunu asla unutmayıp, bu bilinçle hareket etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki bakıldığında salyangozlar iğrenti verir; ancak nadir de olsa içlerinden bazıları dünyanın en değerli mücevherleri olan incileri üretirler. Bu noktadan hareketle her bir öğrencimizin ayrı bir değer olduğu ve farklı zenginliklere sahip olduğu gerçeği ile onların var olan gizli güçlerini ortaya çıkarmak için gayret göstermeliyiz. Asla unutulmaması gereken çok ama çok önemli bir husus da her bir öğrencimizin kendi çocuğumuz olduğu gerçeği ve bilinci ile hareket etmemiz gerekliliğidir. Eğer bir öğrencimizin en değerli olan zamanını boşa geçirecek ve ona vermemiz gereken önem ve değeri vermez olursak, bir gün kendi çocuklarımızın da aynı olumsuzluklarla karşılaşacağını ve bunun bedelini kendi çocuklarımızda ödeyeceğimizi asla aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Geleneksel düşünce ve değerlerin, alışkanlıkların değiştirilmesinin kolay olmadığını bilerek, bir gün geriye doğru baktığımızda gücümüz olduğu halde, bilerek yapmadıklarımız için pişmanlık duymayalım, aldığımız bu büyük sorumluluğu yerine getirmenin gayreti içinde, öğrencilerimize sevgiyle yaklaşalım, sevginin aşamayacağı güç olmadığını bilerek, daima dostluğa yatırım yapılalım.

Değerli meslektaşlarım,

 Hiç şüphe yok ki, eğer biz, geçmişinden kopmamış geleceğe güvenle bakan, milli ve manevi değerlerine bağlı, kendi öz kimliğine sahip çıkan, kendisi ile barışık fertler yetiştirebilirsek yarınımız da daha mutlu ve müreffeh olacaktır.

Planın ve disiplinin olmadığı bir ortamda, başarıdan söz etmenin mümkün olmadığı bilinci ile, yaşam biçimimizi bu yönde şekillendirmeye, gayret gösterip, Atatürk’ün bizlere emaneti olan Türk milletine lâyık olma yolunda, aldığımız meşaleyi gelecek kuşaklara taşımanın gayreti ve geleceğimizin aydınlık olması dileğiyle; öğretmenler günümüzü kutlarken, başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve 15 Temmuz Vatan şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun Saygılarımla.

                                                                                                      

                                                                                         Arif AYAZ

                                                                                     İlçe Milli Eğitim Müdürü

cayirli.meb.gov.tr - 446 311 23 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.